Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai


Orientavimasis erdvėje ir žemėlapyje
Geografinės informacijos skaitymas
Regionų pažinimo raiška
Aplinkos pažinimas ir tyrimai
Visos temos Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Vieno vaiko demografinė politika Kinijoje

Iki 1980 m. Kinijoje šeimos galėjo turėti tiek vaikų, kiek norėjo. Nemažai jų augino keturis ar daugiau vaikų. Tuometinis šalies vadovas nusprendė, kad didžiulis Kinijos gyventojų skaičius smukdo šalies ekonomiką. Todėl buvo pradėta vykdyti vadinamoji vieno vaiko politika. Tai reiškė, kad šeima gali turėti tik vieną vaiką. Tokioms šeimoms buvo suteikiama lengvatos, nemokamas švietimas, pašalpos, jos aprūpinamos būstu ir kt. Gimus antram vaikui, šeima prarasdavo visas privilegijas ir dar turėdavo mokėti baudas.

Kinijos valdžia tarsi ir pasiekė norimą rezultatą – suvaldė spartų gyventojų skaičiaus augimą. Pasak Kinijos valdžios, ši politika per pastaruosius 30 metų užtikrino, kad šalyje gimtų 400 mln. žmonių mažiau. Tačiau visa tai sukėlė nemažai naujų problemų, turėjo neigiamų padarinių.

Pirmiausia daugybė moterų buvo priverstos darytis abortus. Yra žinoma, kad abortai buvo daromi ir tuomet, kai šeima sužinodavo, jog laukiasi mergaitės. Berniukas buvo labiau laukiamas dėl galimybės pratęsti savo giminę, o kaimo vietovėse – ir kaip darbo jėga. Dabar Kinijoje susiduriama su kita problema – trūksta moterų – nuotakų.

Dar viena problema – gyventojų senėjimas ir mažėjantis darbingo amžiaus žmonių skaičius. Dėl to būtina pertvarkyti pensijų ir pašalpų sistemą, sveikatos apsaugą. Laikui bėgant, vis daugiau vieno vaiko šeimų turės išlaikyti iki dviejų tėvų ir keturių senelių.