Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai






Orientavimasis erdvėje ir žemėlapyje




Geografinės informacijos skaitymas




Regionų pažinimo raiška




Aplinkos pažinimas ir tyrimai




Visos temos Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Senasis miestas – Babilonas

Babilonas – vienas seniausių miestų-sostinių buvusioje Babilonijos valstybėje tarp Tigro ir Eufrato upių. Jis buvo įkurtas maždaug prieš 4000 metų. Tai miestas tvirtovė, skirtas apsaugoti valstybės valdžią, turtus ir to meto technologijų pasiekimus.

Miestas buvo įsikūręs tarp dviejų upių. Jos buvo naudingos ne tik dirvai tręšti ir drėkinti (babiloniečiai buvo sukūrę tuo metu unikalią ir puikiai veikiančią drėkinimo sistemą), bet ir gabenti krovinius į krašto gilumą, kontroliuoti šiomis upėmis plukdomas prekes ir krovinius. Dėl geros geografinės padėties miestas tapo prekybiniu pirklių punktu.

Šiandien Babilono miestas nėra išlikęs, tačiau archeologai, ištyrinėję jo teritoriją, nustatė, koks galėjo būti šis miestas.

Babilono valdovai buvo sukūrę ne tik saugų, bet ir gražų, išpuoštą miestą. Laikui bėgant Babilone buvo pastatyta daugybė įvairios paskirties gausiai puoštų statinių: vartai, kabantieji sodai (vienas iš septynių pasaulio stebuklų), valdovo rūmai, gatvės, grįstos akmens plokštėmis, zikuratas (laiptuotas statinys, naudotas religinėms apeigoms, kuriame buvo laikoma viena vertingiausių prekių – grūdai, kiti maisto produktai, statybinės medžiagos ir kt.), įrengta puiki apsaugos sistema.

Babiloną saugojo ne vien dideli įtvirtinimai, bet ir pačiame mieste įrengta gynybos sistema.

Be to, babiloniečiai buvo susikūrę teisinę sistemą – kodeksą, turėjo savo raštą, sukūrė daug žymių mitologinių pasakojimų, astronomai pradėjo žvaigždes jungti į žvaigždynus ir kt.

Šiandien iš žymiojo miesto likę tik griuvėsiai. Jie įtraukti į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Pagal E. Klengel-Brant, „Kelionė į Senovės Babiloną“, Vilnius, 1981 m., p. 27.