Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai


Orientavimasis erdvėje ir žemėlapyje
Geografinės informacijos skaitymas
Regionų pažinimo raiška
Aplinkos pažinimas ir tyrimai
Visos temos Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Fandžio įlanka

Pakrantėje stūksančios įvairių formų gamtos sukurtos uolos, vandens išgraužti urvai ir neįtikėtinai smarkiai kintantis vandens lygis – Fandžio įlankos (Bay of Fundy) vizitinė kortelė. Ši įlanka nutįsusi apie 300 km ties Kanados Naujojo Brunsviko provincijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų krantais, rytinėje Šiaurės Amerikos pakrantėje. Iš viso nepaprastoji pakrantė driekiasi apie 1200 km.

Fandžio įlankoje vykstantys potvyniai ir atoslūgiai – vieni didžiausių pasaulyje. Čia per 6 valandas vandens lygis pakyla 14 metrų! Kitų šaltinių teigimu, kartais vandens lygis svyruoja net iki 18 metrų. Per vieną potvynio ir atoslūgio ciklą pakyla ir nuslūgsta maždaug 100 milijardų tonų vandens. Vanduo kyla ir slūgsta riaumodamas. Šis vandens sukeltas garsas vadinamas „mėnulio vaitojimu“, nes potvynius ir atoslūgius sukelia Mėnulio trauka. Jiems nedidelę įtaką daro ir Saulės trauka.

Fandžio įlankos pakrantėje stūkso Hopvelio uolos (Hopewell Rocks), stebinančios savo įmantriomis formomis. Ne veltui šios gamtos sukurtos skulptūros yra pramintos „Gėlių vazonais“, mat iš tiesų primena vazonus ar kolonas, kurių viršuje auga medžiai ir kiti augalai. Visa tai – įlankoje per potvynius ir atoslūgius kylančio ir slūgstančio vandens darbas. Prireikė milijonų metų, kad susiformuotų šis gamtos stebuklas. Jūros vandens išraižytas uolas galima stebėti per atoslūgį, kuomet vandens lygis nuslūgsta tiek, kad galima vaikščioti vandenyno dugnu ir grožėtis vandens bei erozijos suformuotais dariniais. Per potvynį tą pačią vietą galima aplankyti tik atplaukus valtimi ar kitokiu laiveliu – tuomet anksčiau matytos uolos tampa tik nedidelėmis iš vandens kyšančiomis salelėmis.

Iliustracijos

1925.jpg