Pasirinkite veiklos sritį ir MO tipą Demonstracijos Kūrybinė laboratorija Testai Žinynas Užduočių lapai






Orientavimasis erdvėje ir žemėlapyje




Geografinės informacijos skaitymas




Regionų pažinimo raiška




Aplinkos pažinimas ir tyrimai




Visos temos Mokytojo biblioteka Rodyti matricą Paslėpti matricą
Titulinis > Mokymosi objektai

Klimato tipai

Klimato tipai – tai klimato juostoje esančios teritorijos, kurios skiriasi drėgnumu ir sezoniniais temperatūros skirtumais. Šiuos pokyčius lemia atstumas nuo vandenyno, šiltosios ir šaltosios vandenynų srovės, reljefo pobūdis, aukštis virš jūros lygio ir vyraujantys vėjai.

Jūrinis, žemyninis ir pereinamasis klimato tipai skiriami atsižvelgiant į tai, kokios oro masės – jūrinės ar žemyninės – vyrauja teritorijoje (žr. pav.).

Jūrinio ir žemyninio klimato tipai labiausiai pasireiškia vidutinių platumų klimato juostoje Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos žemynuose. Pereinamasis klimato tipas būdingiausias Europai.

Atogrąžų klimato juostai būdingiausias žemyninis klimato tipas, ypač Afrikos, Azijos ir Australijos žemynuose. Tačiau Centrinėje Amerikoje ir Karibų jūros baseine vyrauja atogrąžų jūrinės oro masės, kurios lemia karštą ir drėgną atogrąžų jūrinį klimato tipą.

Paatogrąžių (subtropinėje) klimato juostoje išskiriamas viduržemio pajūrio klimato tipas, kuriam būdinga karšta ir sausa vasara, vėsi ir drėgna žiema. Šis klimato tipas labiausiai pasireiškia Viduržemio jūros regione (Pietų Europoje, šiaurinėje Afrikos dalyje ir Mažosios Azijos pusiasalyje), taip pat pietinėje Afrikos, vakarinėse JAV ir Pietų Amerikos srityse.

Pietų, Pietryčių ir Rytų Azijos klimatui daug įtakos turi sezoniniai vėjai musonai. Jie daro didelį poveikį drėgnojo ir sausojo laikotarpių trukmei. Musoninis klimato tipas labiausiai pasireiškia subekvatorinėje klimato juostoje Pietų ir Pietryčių Azijoje bei Azijos rytinėje pakrantėje, esančioje paatogrąžių ir vidutinių platumų klimato juostose.

Iliustracijos

3221.png